Čištění hlavně po střelbě

Čištění černoprachových zbraní je odlišné od zbraní provozovaných na bezdýmý prach. Je to z důvodu toho, že bezdýmý prach je nitroceluloza, kdežto černý prach je ze síry, dřevěného uhlí a okysličovadla. To způsobuje, že po střelbě černým prachem zplodiny v hlavni obsahují kyselinu sírovou, která působí velmi rychle a agresivně korozivně na ocel hlavně. Z toho důvodu se u BP zbraní (Black Powder - černý prach) používá pro moderní střelce dost "prapodivná", ale logická a účinná metoda, kterou je nutné aplikovat co nejdříve po střelbě.

Ze zbraně sejmeme hlaveň, odšroubujeme piston a případně šroub na drumu, a touto zadní částí hlaveň ponoříme do kbelíku s vřelou vodou a troškou saponátu. Voda musí být opravdu vřelá. Do hlavně poté vsuneme vytěrák s žíněným kartáčkem a "pumpujeme" vodu hlavní kartáček funguje částečně jako píst a vodu hlavní prohání přes drum. Ve vodě vidíme, jak z drumu jde černá voda. Tato metoda dost účinně rozpustí a vyžene z hlavně spaliny obsahující kyselinu sírovou. Pokud byly z hlavně stříleny střely bez flastru, je vhodné ještě použít bronzový kartáček na vyčištění od zbytků olova.

Po tomto postupu, až jde z hlavně už jen čistá voda, je vhodné hlaveň vylít, a nechat vyschnout je horká od vody, tak vyschne rychle. Poté ihned nakonzervovat konzervačním olejem a vytřít znovu vytěrákem s hadrem a znovu nakonzervovat třeba Konkorem. Kdo má strach čekat až hlaveň vyschne, může ještě mokrou hlaveň vystříkat WD-40, který účinně vytěsňuje vlhkost, pak vytřít a nakonzervovat. Pozor, WD-40 je vynikající prostředek čistící a vytěsňující vlhkost, ale už ne konzervační. Na konzervaci je vhodné použít jiný prostředek Konkor, konzervační Balistol a podobně. Samozřejmě je nutné "vykoupat" i piston. Před kompletací hlavně závit pistonu a závit šroubu na drumu namazat grafitovou vazelínou (Molyka).

Čistící sady a kartáčky

Jak už si určitě zvykáte, i v tomto je u předovek odlišnost. Na trhu jsou množství kartáčků a sad na čištění zbraní, ve velkých cenových rozpětích. Určitě nekoukejte ani omylem po těch levných můžete se dočkat těžko řešitelného problému. Ty levné kartáčky k vytěrákům totiž mají těleso kartáčku zatemované do odvrtané mosazné kulatiny. Nějakou dobu tam sice drží, ale pak jednoho krásného dne z této kulatiny vyjede a zůstane vám v hlavni. A zkuste pak vyndat z hlavně bronzový kartáček, který má štětiny zrovna "proti srsti". U moderních zbraní jej prostě vytlačíte druhou stranou ven, ale u předovky, u níž dnový šroub určitě nevyšroubujete to prostě nejde. Proto se poohlédněte po kartáčcích specielně pro předovky, které jsou dělané tak, aby se nemohly z uchycení v tělese uvolnit. Zpravidla se ceny těchto kartáčků pohybují kolem 120 - 160 Kč za kus, třeba zde.

Kartáče používáme tři typy kovový (mosazné, bronzové štětiny), žíněný (většinou tvrdé plastové štětiny) a měkký, zpravidla bavlněný. Při koupi kartáčků na vytěráky si ale dávejte pozor na dvě věci. Především jaký závit máte na vytěrákové tyčce (M3, M5) a taky jestli potřebujete kartáče s vnějším závitem (označované "male") nebo vnitřním závitem (označované "female"). Že je nutné kartáče vybírat podle ráže určitě vysvětlovat nemusím. Jen u kovového kartáče doporučuji upřadnostnit bronzové štětiny před mosaznými, ty se pozohýbají už při prvním použití a kartáč je k ničemu. A my střílíme měkkým olovem, na které opravdu potřebujeme kvalitní kovový kartáč.

Stejně postupujeme u čistících sad, před levnými dáváme přednost dražším, specielně pro BP zbraně. Ty levné opravdu nestojí za ty problémy a mizernou kvalitu a životnost. V sadách se to samozřejmě týká i samotných vytěrákových tyčích ta musí být kvalitní mosazná ne ocelová (časem poškodí ústí vývrtu hlavně) a hlavně masivní (pro ráže .45, .50 alespoň 8 mm průměr, pro větší ráže 10 mm). Samozřejmě i jen taková samotná vytěráková tyč je neskutečně drahá, ale jak popíšu v části DIY doplňky, lze ji doma vyrobit za cca 120 Kč, což je zlomek ceny tovární vytěrákové tyče pro předovky.

Vytažení uvolněného kartáčku z hlavně

Když už někdo používá nevhodné kartáčky, které jsou v mosazném tělese jen zatemované, může dojít k tomu, že kartáček z tělesa vyjede a zůstane v hlavni. Nejhorší možností je, že se to stane u bronzového kartáče. Díky zastrčení do hlavně má štětiny ohnuté vždy proti ústí, což téměř znemožňuje jeho jednoduché vytažení třeba háčkem.

V takovém případě budeme potřebovat tenkostěnnou trubku takového průměru, aby šla těsně zasunout do hlavně. Trubku zasuneme do hlavně a zatlačíme přes kartáček nadoraz. Trubka obrátí směr štětin kartáčku a ten se tak nasune do trubky. Tu poté vytáhneme z hlavně i s kartáčkem.