Výroba dřevěné prachovnice

Mimo levného rohu, jehož výrobu popisuju v předchozím článku, lze jednoduše vyrobit i dřevěnou prachovnici. Na ni jsem použil zbytky 4 mm překližky, k lepení vynikající lepidlo na dřevo Duvilax LS-50 (lze použít ivelmi podobný Herkules), smirky zrnitosti od 60 do 600, lihové mořidlo "eben" a na pobrchovou úpravu napuštění lněným olejem a vyleštění nebo nalakování,popř. potažení kůži, což jsem zvolil já.

Ventil na sypání prachu je automatický. Jak je vidět na obrázku, je tvořen vnější mosaznou trubičkou 10/8 mm, která je vlepená do tělesa prachovnice. V ní je zasunutá posuvně mosazná trubička 8/6 mm, která je na straně uvnitř prachovnicena konci uzavřena kulatým plechem, který tvoří zároveň doraz. Z boku je do této trubičky vyvrtaná 6 mm díra. Na přední stranětrubičky je po nasazení vhodné pružiny připájena kovová podložka. Pokud je trubička pružinou tlačena ven, je boční díra uvnitř prachovnice uzavřena, když se na ústí trubičky zatlačí a zasune se dovnitř, otevře se v prachovnici bočníotvor a prach začne sypat trubičkou ven.

Zadní pevné víko má 25 mm otvor vevnitř vyleštěný a ten uzavírám rukojetí s nalepeným korkovým špuntem. Tento uzávěrna nasypávání prachovnice dobře drží, protože korkový špunt je pružný a otvoru se dobře přizpůsobí.

Podrobněji popisovat celkovou výrobu nemá smysl, vše záleží na schopnostech a možnostech každého a vyplývá z fotografií.

desc

Bočnice z překližky 4 mm

desc

Slepené horní a spodní bočnice

desc

desc

desc

desc

desc

desc

desc

desc