Výroba levného rohu na prach

Jelikož tovární rohy na prach jsou velmi drahé, zvolil jsem vlastní výrobu rohu bez použití zvářecího rohu a to ověřenou technologií, kterou jsme kdysi dělali motorové modely letadel, používané pro vzdušné souboje. Většina modelů souboje nepřežila a tak bylo nutné použít co nejlevnější metodu výroby. Používali jsme polystyren a papírovou vodní lepící pásku. Ta má po vyschnutí velmi vysokou pevnost a tak jsem stejnou technologii úspěšně použil na roh.

Na domácí výrobu levného rohu postačí menší blok, silnější deska polyuretanu nebo v polystyrenu (používají se na stavbách či zateplování domů). Z této desky vyrobíme pozitivní kopyto potřebné pro výrobu rohu. Na desku si obkreslíme tvar rohu, vyřízneme ostrým nožem a hrubým smirkem vytvarujeme do tvaru rohu. Potom, když už má kopyto hrubý tvar, postupně jemnějšími smirky dotvarujeme a vyhladíme. Případné propadliny či vydrolená místa vytmelíme brousitelným akrylovým tmelem a dobrousíme.

Na tělo rohu budeme potřebovat hnědou papírovou lepící pásku na balíky (tu,co se musí namočit). Nemějte obavy z pevnosti, dostatečný počet vrstev pásky má velmi vysokou pevnost. Tuto pásku nastříháme na pásky cca 15 x 80 mm. Několik pásků namočíme ve vodě a položíme na tabuli skla či plechu lepidlem nahoru, dokud se papír nepromočí aby změknul a prosáknul lepidlem (páska potom perfektně ztvrdne). Poté postupně lepíme pásky na polystyrénové "kopyto". Jednotlivé vrstvy překrýváme a křížíme. Vždy po nalepení jedné vrstvy na cca hodinu až dvě celé kopyto omotám elastickým obinadlem, aby se nalepené pásky řádně přitlačily k předchozí vrstvě a pak obinadlo sundám a lepím další vrstvu. Elastický obvaz je prodyšný, takže i s ním může páska vysychat. Je dobré vždy po cca 3 - 4 vrstvách nechat pořádně vysušit cca jeden den a teprve pak pokračovat. Když poklepeme něčím kovovým na dobře vyschlý povrch, už po deseti vrstvách má zvuk jako tvrdé dřevo. Případné vrásky na pásce můžeme vždy po vyschnutí vrstev smirkem 80 přebrousit, než aplikujeme další vrstvy. Nicméně při schnutí se papírové pásky mírně stáhnou, takže nějaké drobné vrásky zmizí. Takto uděláme stěnu rohu cca 2 - 2,5 mm silnou (cca 25 vrstev) a necháme alespoň týden pořádně vyschnout. Už 2 mm silná stěna je velmi tvrdá a pevná. Poté povrch tělesa rohu přebrousíme, nerovnosti vytmelíme a nalakujeme lepidlem Epoxy CHS1200 nebo epoxydovým lakem a smirky přebrousíme do hladka. To celé tak 3 krát.

Poté z rohu nahrubo vydlabeme pěnu použitou na kopyto a na odstranění zbytků pěny vytřeme roh štětcem namočeným do ředidla C 6000 nebo acetonu,který zbytky rychle rozpustí. Párkrát takto roh vytřeme a necháme řádně vysušit. Rozpuštěním zbytků pěny vznikne uvnitř lak, který zároveň vnitřek "nalakuje".

Povrchová úprava je už na každém, nejlépe je použít kvalitní akrylátové barvy ve spreji a nakonec čirý lak a přeleštit. Druhá možnost, kterou jsem taky použil je polepit povrch tenkou broušenou kůží s použitím lepidla "Chemoprén". Záleží na každém co zvolí. Já zvolil potah tenkou broušenou kůží na"hřbetu" rohu sešitou sedlářskou nití.

Do spodní části rohu se pak vlepí Epoxydem mosazná trubička s vhodnou zátkou třeba ze dřeva či na ní vytvořit dle možností jakýkoliv mechanický uzávěr a na horní konec vyrobíme dle svých schopností a možností dřevěné víko s otvorem uprostřed, které do rohu vlepíme Epoxydem a do otvoru ve víku například korkovou zátku nalepenou na ozdobném dřevěném "špuntu" pro plnění rohu prachem. Závěsy na zavěšení rohu jsou z kořených řemínků. Na sypání je možné vyrobit i automatický ventilek, ja jej popisuju v článku o dřevěné prachovnici.

Zadní pevné víko má 25 mm otvor vevnitř vyleštěný a ten uzavírám rukojetí s nalepeným korkovým špuntem. Tento uzávěrna nasypávání prachovnice dobře drží, protože korkový špunt je pružný a otvoru se dobře přizpůsobí.

desc

Roh vybroušený z polyuretanové desky

desc

Nanesený tmel

desc

Oblepování papírovou lepící páskou

desc

Hotové těleso rohu s vydlabanou pěnou

desc

Vytmelený povrch

desc

Roh uzavřený a potažený broušenou kůží

desc

Obšití kůže na rohu

desc

Uzávěr rohu

desc

Detail uzávěru