Ardesa Deerhunter - úpravy

Nedávno jsem zdědil Deerhuntera .45 od španělské Ardesy. Zbraň to vyloženě špatná není, ale pár věcí se mi na ní nelíbilo. Především lakovaná buková pažba, takže vzhledově, ale i prakticky nic moc. Takže jsem odstranil lak, pažbu namořil lihovým mořidlem tmavý mahagon. Vyhladil smirkem a poctivě napustil tungovým olejem. Nakonec vyleštil do pololesku, aby zbraň měla povrchovou úpravu odpovídající době vzniku.

Další nedokonalostí byla spoušť, u níž je pružení řešeno pouhým ocelovým drátkem. Tudíž spoušť nejen že pruží velmi špatně, ze začátku vůbec a ke konci více, ale po několika použitích spouště se drátek "unaví" a pak je spoušť v začátku chodu volná a nepruží vůbec. Drát jsem odstranil, spoušť upravil na použití vinuté tažné pružiny, jak vyplývá z fotografií. Spoušť teď má velmi příjemný chod a pruží po celé dráze chodu stejně.

Další, co se mi nelíbilo, byl příliš "obyčejný" vzhled a použití některých "nedobových" materiálů, jako například zinku. Z kompletní spoušťové mechaniky jsem odřízl zinkový lučík, z mosazné pásoviny 3 x 20 mm vytvaroval a vybrousil podle starého nový, vyleštil a upevnil šroubky M2 a Epoxydem CHS1200 na spoušťovou mechaniku na místo původního. Černý lak zbytku mechaniky jsem odstranil a načernil chemicky. Dále jsem odšrouboval železnou botku pažby, podle ní z mosazné pásoviny 5 x 40 mm vyříznul a vytvaroval novou. Tuto jsem opět vyleštila přišrouboval na místo původní železné. Ze šroubů držících perkusní zámek jsem odstranil původní železné podložky a z mosazné pásoviny 3 x 20 mm vytvořil ozdobnou dvojpodložku a ozdobné kryty klínku hlavně místo plechových. Nakonec jsem opět z mosazné pásoviny 5 x 40 mm vytvořil ozdobné přední zakončení pažbení.

Nakonec přišla na řadub samotná spoušť. Celou jsem vyřezal opět z 5 mm mosazné pásoviny, při čemž celou plochu mimo samotný oblouk spouště, který má být rozšířený, jsem odfrézoval modelářskou frézou upnutou v ruční vrtačce ve stojanu na tloušťku 3 mm podle původní spouště. Vznikl tak rozšířený oblouk spouště. Vše jsem důkladně obrousil modelářskýma stopkovýma bruskama, smirkem a nakonec opět vyleštil plstěným kotoučkem s brusnou pastou. Jako poslední jsem vytvořil z mosazné trubky 10/12 mm vodící trubku na nabiják. Původní trubku jsem od lišty odříznul a zespod lišty navrtal a přišrouboval dvěma šrouby M3. V trubce jsem pro to vyříznul závity M3.

Všechny díly z mosazi jsem opracovával ručně pilníkama, smirkovýma papírama a leštil Silichromem filcovým kotoučkem mikrovrtačkou. Na všechny úpravy jsem spotřeboval cca 150 ml mořidla, 150 ml tungového oleje, 170 mm mosazné pásoviny 5 x 40 mm,a 290 mm mosazné pásoviny 3 x 20 mm. Tedy celkové náklady činí asi 170 Kč.

V tomto novém provedení po všech úpravách nejen že Deerhunter vypadá daleko lépe, spoušť funguje daleko lépea příjemněji, ale zbraň je celkově lépe vyvážená před úpravou byla velmi lehká pažba a ve spojení s těžkou hlavní byla velmi těžkána předek. Díky mosazi hlavně 5 mm silné botce je teď pažba těžší a zbraň lépe vyvážená.

desc